Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler listesini Ankara gezi rehberi sayfamızda bulabilir, bu liste ile kusursuz bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. Biz yazdık, siz gezin.

Türkiye’nin 1920 yılından günümüze kadar Başkent’i olma özelliğine sahip Ankara bünyesinde 25 İlçe ve 1425 Mahalle barındırır. Geçmişinde Osmanlı İmparatorluğu, Selçuklu İmparatorluğu, Hitit İmparatorluğu gibi bir çok ülkenin sınırları içerisinde yer almıştır.

Nüfusu günümüzde 6 Milyon civarındadır. Kışları sert ayazı ile, yazları kurak sıcağı ile meşhurdur. Ankara’da gezebileceğiniz yüzlerce destinasyon bulabilirsiniz. Ülkemizin en büyük memur şehri ünvanını da elinde tutan Ankara’mız, denizi veya doğası ile olmasa da tarihi geçmişi ile sizlere doyumsuz anlar sunacaktır.

Ankara Kalesi ile tarihin derinliklerine dalıp, Wonderland ile eğlenceye doyabilirsiniz. Nata Vega Outlet’te akvaryumu çocuklarınızla gezip, üzerine Elmadağ’da kayak keyfi yapabilirsiniz. Yolda yürürken bir çok siyasi ile de karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Ankara’da gezilecek yerler listemizi aşağıda inceleyebilirsiniz.

Ankara’da turlara katılmak isterseniz tıklayın ⇒ www.tatilkupu.com/ankara-cikisli-turlar


Anıtkabir

1952 yılının Ekim ayında inşaatı tamamlanan Anıtkabir, 750.000 metrekare alan üzerine Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için anıt mezar olarak tamamlanmıştır. 9 Nisan 1982 ‘de restorasyon için karar alınıp yeniden restorasyonu yapılan Anıtkabir, Ankara’nın ziyaret edilmesi gereken yerleri arasında ilk nokta olma hakkını elinde daima saklı tutuyor. Günümüzde Anıttepe olarak isimlendirilen bölgenin eski adı Rasattepe’ydi. Milattan önce 12.yüzyılda bu bölgede tümülüsler bulunmaktaydı. 9 Ekim 1944 yılında temeli atılan Anıtkabir, mimarisi ile farklılığını gözler önüne seriyor. Ayrıca içerisinde ”Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi” ni barındırır.

Anıtkabir: Anıt Caddesi, Tandoğan / Ankara / Türkiye

Anıtkabir Telefon: 03122317975


Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’nın Ulus semtinde bulunur. Anadolu’nun arkeolojik eserlerinin sergilendiği bu müze geçmiş yıllarda Hitit dönemine ait eserler sergilemekte iken,günümüzde başka bir çok uygarlığın da eserlerini sergiye sunuyor. Anadolu Medeniyetler Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Mahmut Paşa Bedensteni ve Kurşunlu Han üzerine yapılan bu müzemiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün istediği üzerine kurulmuştur. Bedestenin içinde bulunan kubbeli mekanın tamamlanmasının ardından içerisine eserler yerleştirilmeye başlanmış ve kısmi olarak ziyarete açılmıştır. Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Erken Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu ve Taş Eserler bölümlerinden oluşur.

İçerdiği eserlerin bazıları: Geyik Heykelciği, Kibele, Hititlerin Bronz Merasim standardı, Chimera, Kral Midas Mezarı, Güneş Disk ve çok daha fazlası…

Anadolu Medeniyetleri Müzesi haftanın her günü 10.00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Gözcü Sokak No:2 Ulus/Ankara – TÜRKİYE

Müze Tel: 0312 324 31 60


Türkiye Büyük Millet Meclisi

23 Nisan 1920 tarihinde kurulan ülkemizin ilk ayağa kalkışının sembolü olan İlk TBMM olma ünvanına sahiptir. Ankara’ya geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak adlandırılmıştır. Milli Mücadelenin yönetilmesi için kurulan Meclis, Mimar Salim Bey tarafından çizilmiş ve yapımında Ankara Taşı kullanılmıştır. Bu yapı günümüzde bir çok tarihi belge ve esere ev sahipliği yapmaktadır. Bir çok devlet büyüğü tarafından verilen hediyeler, Lozan ve Sevr Anlaşmalarının bazı kısımları ve bir çok eser bu müzede yer alıyor.

Hemen yanında bulunan 2.TBMM (Cumhuriyet Müzesi) ‘yi de ziyaret etmekten kaçınmayın. Cumhuriyet Müzesi Mimar Vedat Tek tarafından çizilmiş ve 1924 yılında çalışmaya başlamıştır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi yaz döneminde 09:00 – 19:00 kış döneminde ise 09:00 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi : Cumhuriyet Bulvarı No:22 Ulus / Ankara – TÜRKİYE

Müze Tel : 0312 310 53 61


Atakule

Ankara deyince akla ilk gelen noktalardan birisi olan Atakule, 13 Ekim 1989 yılında açılmıştır. Ankara’nın ilk alışveriş merkezi olma ünvanına sahiptir. Açılışı Turgut Özal tarafından yapılan Atakule, 125 metre yüksekliği ile Başkent’in en gözde noktaları arasında olmaya devam ediyor.

Üzerinde dönen bir restoran da bulunan bu destinasyonu görmenizde fayda var. 1989 yılında açılmış olan Atakule Türkiye’nin en uzun 2.döner kulesidir. Her gün 09:30 – 22:00 saatleri arasında açıktır. Atakule’nin Avm bölümünde alışveriş yapabilir veya çocuklarınıza eğlenceli vakitler sunabilirsiniz.

Atakule : Çankaya Caddesi Zübeyde Hanım Meydanı No :1

Atakule Tel: 0312 440 77 01


Ankara Kalesi

Ankara Kalesi milattan sonra 7.Yüzyılda Pers İmparatorluğu tarafından inşa edilmiştir. Yaklaşık 1400 yıllık bir tarihe ev sahipliği yapar. Ankara Kalesi 1832 yılında İbrahim Paşa tarafından yenilenmiş ve bugünkü halini almıştır.

Ankara’nın en panoramik manzaralarından birini görebileceğiniz güzel bir tepede kuruludur. Kale yakınlarında bir çok restoran ve çarşı bulabilirsiniz. Keyifli dakikalar yaşayacağınızdan emin olun.


Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi, 1925 yılında yapımına başlanmış 1930 yılında açılmıştır.Türk kültüründen bir çok eser sergilenen Ankara Etnografya Müzesi içerisinde Mustafa Kemal ATATÜRK anısına hitaben sembolik bir kabirde bulundurur. Geçmişimizi aydınlatan benzersiz bir müzedir. Toplumumuzun geçmiş kültür ve dinamiklerini canlı canlı görmenin en güzel yeridir Etnografya müzesi.

Etnografya Müzesi devlet eliyle kurulmuş ilk müze ünvanına sahiptir. İçerisinde Türk takılarını, Taş Eserleri, Ahşap Eserleri, El Yazmaları, Madeni Eserler ve çok daha farklı tarihi dokular barındırır.


Hacı Bayram Veli Camii

Hacı Bayram Veli Camii Ankara’nın manevi simgesi niteliğindedir. Bayramii Tarikatı’nın gelişmesinde çok önemli rol oynamıştır. Hacı Bayram Veli Hazretleri Türbesi’ni de içerisinde barındırır. Ankara’nın Ulus semtinde bulunan Hacı Bayram Veli Camii, geçtiğimiz yıllarda restore edilmiş ve resimde gördüğünüz hale bürünmüştür.

Hacı Bayram Veli Camii : Hükümet Caddesi Hükümet Han No:12 Ulus/Ankara – TÜRKİYE
Tel: 0 312 309 25 65


Ankapark – Wonderland Euroasia

Ankapark yeni adı ile Wonderland Euroasia geçtiğimiz yıllarda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri sonucu yapılmış Türkiye’nin en büyük tema parkı ünvanına sahiptir.

Doyasıya eğlence arayan herkes için mükemmel bir tercih olan Wonderland Euroasia büyüklüğü ile tüm Dünya’ya ismini duyurmuştur. Kapıda ödeyeceğiniz sınırsız eğlence tutarı ile gün boyu tüm oyuncakları ücretsiz kullanabilirsiniz.


Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi Ankaralıların kışın vazgeçilmez eğlenceleri arasındadır. Bölgede bir çok restoran, cafe veya bar bulabilirsiniz. Kayak yapmak isteyen herkesin uğrak yeridir.

Karın üzerinde sucuk ekmek yiyebileceğiniz keyifli bir nokta. Eğer kış sezonunda Başkent’te iseniz kesinlikle uğramalısınız. www.tatilkupu.com adresinden Elmadağ turuna ulaşabilirsiniz.


Nata Vega Akvaryum

Ankara’nın en büyük Avm’lerinden birisi olan Nata Vega Outlet’in alt katına kurulmuş olan devasa bir akvaryum. Açıldığı günden beri yoğun ilgi gören Akvaryum Başkent’in cazibe merkezleri arasındadır.

İçerisinde binlerce farklı çeşitte canlı barındırır. Aynı zamanda Dünya’nın En Büyük Tünel Akvaryumu ünvanına sahiptir. Yaklaşık 5 Milyon metreküp su hacmi vardır.. Akvaryum geziniz sonrasında Nata Vega Outlet’te güzel bir alışveriş imkanı da bulabilirsiniz.

Nata Vega Outlet : Doğukent Bulvarı MAMAK/ANKARA


Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi 1925 yılında inşa edilmiş ve 2006 yılında hizmete kapatılmıştır. 2011 yılında müze olarak hizmete giren bu cezaevi günübmüzde birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu cezaevinde Muhsin Yazıcıoğlu, Bülent Ecevit, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan gibi bir çok siyasi ceza almıştır. Ayrıca Deniz Gezmiş’in asıldığı yer olarak bilinir.

Bir çok siyasetçinin hayatlarına dair bilgiler bulabileceğiniz ve kaldıkları yeri inceleyebileceğiniz bir müzedir. Pazartesi günleri kapalı olan Ulucanlar Cezaevi Müzesi sabah 10.00 akşam 17:00 hizmet veriyor.
Ulucanlar Cezaevi Müzesi : Hacettepe Mahallesi, Ulucanlar Caddesi, No:63, Altındağ / Ankara / Türkiye

Ulucanlar Cezaevi : 0 312 507 01 38


Gölbaşı – Mogan Gölü

Ankara’nın gezmeye doymayacağınız destinasyonların biridir Mogan Gölü. Doğal bir göldür. Adeta Ankara’nın giriş kapısıdır. Mogan’ı gördüğünüzde anlarsınız Başkent’e girdiğinizi. İçerisinde bir çok çocuk parkı, tenis kortu, voleybol sahaları, futbol sahaları ve yürüyüş alanları bulunur.

Ankara’nın merkezde bulunan en büyük gölüdür. Çevresinde onlarca kafe ve restoran bulunur. Girişi ücretli ve ücretsiz olan iki kısmı vardır. Her iki kısım da birbirinden güzeldir. Ayrıca burada tekne turları da yapılır. Güzel vakit geçireceğiniz bir noktadır. Mutlaka görmelisiniz.


Haftasonu Ankara’da Ne Yapılır?

Ankara’da hafta sonu ne yapılır? Başkentimiz İç Anadolu bölgesinin en canlı şehridir. Bir çok Avm’de sinema veya tiyatro etkinliklerine katılabilirsiniz. Ankapark’ta doyasıya eğlenebilirsiniz. Ankapark’ı gezmek yaklaşık bir gününüzü alacaktır zaten.

Avm’lerin yanı sıra Kızılay bölgesi de bir nevi açık Avm haline bürünmüştür. Aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz. Kafe ve restoranlarda vakit geçirmeyi sevenlerden iseniz Kızılay veya Bahçelievler sizler için uygun olacaktır.

1 gece konaklamalı veya daha uzun Ankara kalkışlı keyifli rotalar ile de güzel bir hafta sonu geçirmeniz mümkün.


Ankara’da Gezilecek Müzeler

Ankara’da gezilecek müzeler olukça fazladır. Her biri içeriğine göre kategorileşmiştir. Çoğunluğu şehir merkezinde olan müzelerde güzel vakit geçirebilirsiniz. Siyasi tarihi yönünden çok kuvvetli olan Ankara’nın müzelerine de kısmet siyaset yansımıştır. Sıraladığımız müzeler arasında Kurtuluş Savaşı müzesi ilk TBMM binası içerisinde, Cumhuriyet Müzesi ise 2.TBMM binası içerisindedir. Ankara müzeleri şöyle sıralanır.

 1. Rahmi Koç Müzesi
 2. Anadolu Medeniyetleri Müzesi
 3. Ulucanlar Cezaevi Müzesi
 4. Resim Heykel Müzesi
 5. Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi
 6. Kurtuluş Savaşı Müzesi
 7. Cumhuriyet Müzesi
 8. PTT Pul Müzesi
 9. Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
 10. Altınköy Açık Hava Müzesi
 11. Roma Hamamı
 12. Atatürk Evi
 13. Ankara Kalesi
 14. MKEK Sanayi ve Teknoloji Müzesi
 15. Altın Köşk Müzesi

Ankara Gezi Planı Örneği

Özellikle grup gezilerinizde bir plana uygun olarak gezinizi tamamlamanız sizler için daha iyi olabilir. Bu sebeple Ankara gezi planı örneği hazırlarken bizden destek alabilirsiniz. Ya da yukarıda sizler için listelediğimiz gezi planını kendinize göre uyarlayarak bir program oluşturabilirsiniz. Ankara ülkemizin en güvenli şehirlerindendir. Güvenle gezebilir, renkli programlara katılabilirsiniz.


Kızılay Gezilecek Yerler

Başkent’in en hızlı mekanıdır. Kızılay gezilecek yerler açısından sizlere farklı bir deneyim yaşatabilir. Bir çok farklı kültürü burada görebilirsiniz. Dünyanın her ülkesinden insanlar burada buluşur. Zaman zaman renkli görüntüler de burada alınır. Kızılay’da gezebileceğiniz yerler şöyle sıralanır.

 1. Kızılay Meydanı
 2. Kızılay Güvenpark
 3. Kızılay Alışveriş Merkezi
 4. Sakarya Caddesi
 5. Yüksel Caddesi
 6. Konur Sokak
 7. Karanfil Sokak
 8. Tatil Küpü (Ankara’nın çevresini gezmek isteyenler için) 

Yakınlarda Gezilecek Yerler

Ankara’da yakınlarda gezilecek yerler oldukça fazladır. Bu konuda günübirlik tur seçeneklerini çokça tercih eden Ankaralılara siz de katılabilirsiniz. Günübirlik tur seçeneklerimiz daima yakın bölgelere düzenlenir. Bu bölgeler arasında Amasra. Sapanca, Abant, Gölcük, Yedigöller, Kapadokya, Filyos ve Kütahya bulunur. Siz de Ankara’yı değilde çevresini gezmek istiyorsanız bu turlara online rezervasyon yaptırabilir, güzel vakitler geçirebilirsiniz.


Bayramda Ankara

Bayramda Ankara çok güzeldir aslında. Sıkılacağını düşünenler genelde yanılırlar. Sayısız kafe ve restoran, onlarca sinema, müze, tiyatro ve bir çok organizasyon bayramda Ankara’dadır. Gece kulüplerinde yer bulmakta bile zorlanabilirsiniz. Ayrıca bu tarihlerde Ankara’da toplu ulaşım da genellikle ücretsizdir. Dilediğiniz kadar gezebilirsiniz.

Ankara’da bayrama özel turlar da düzenlenir. Bu turlara katılarak daha farklı bölgeleri de keşfedebilirsiniz. Tur hususunda Ankara kalkışlı turlar kategorimizi inceleyebilirsiniz.